SİİRT BATTANİYESİ RESMİ SATIŞ SİTESİ
SİPARİŞ HATTI: 0542 368 50 37
http://www.siirtbattaniyesi.nethttp://www.siirtbattaniyesi.nethttp://www.siirtbattaniyesi.net
http://www.siirtbattaniyesi.net
http://www.siirtbattaniyesi.net
http://www.siirtbattaniyesi.net
Site Haritası

SİİRT BATTANİYESİ VE TİCARETİ

SİİRT BATTANİYESİ VE TİCARETİ

Siirt Battaniyesi Tiftik keçisinden elde edilen yapağı (kıl) dan yapılmaktadır. Tamamen el dokuması ve alın teri ile yapılan battaniye Türkiye’de ve diğer ülkelerde tiftikten yapılan diğer ürünlerin önüne geçmiştir. Türklerin Anadolu’ya yerleşmesi ile özellikle iç Anadolu’nun iklim koşullarına uyum sağlamış, ırk özellikleri belirlenmiş ve bu bölgeye ait bir ırk olarak ünü yayılmıştır. Ankara’da yetiştirilme oranı yüksek olduğundan dolayı Ankara keçisi olarak da bilinen bu keçi ırkı iklim açısından uyum sağlayabileceği düşünüldüğü için Güney Afrika’ya ve Amerika’ya götürülmüş ve orada da uyum sağlamıştır. Yalnız Ankara Keçisinin tiftiklerinin saf beyaz olması dışında diğer yerlerde tüy renginin değişime uğradığı görülmüştür.

Günümüzde dünyanın bir çok ülkesinde tiftik keçisi yetiştirilmekte fakat, verilen tiftik kalitesi halen bizim ülkemizde yetiştirilen keçilerin tiftiklerine yetişememektedir.

SİİRT BATTANİYESİNİN PAZAR DURUMU

Ülkemizde Osmanlı zamanındaki ününü, şanını ve ticaret pazarını kaybeden ve bir daha geri kazanamayan Siirt battaniyesi ve ticareti keçilerin;

  • Türünün azalmasından,
  • Artık yöre halkının ekonomik, sosyal, kültürel veya farklı sebeplerde ötürü bu el dokuma mesleğini artık yapmayı bırakması,
  • Fabrika işçiliği ile ortaya çıkan battaniye, halı vb. üretimi,
  • Sürekli yöre halkının el dokumasını yapıp birilerine veya bir yerlere hediye etmesinden dolayı küçülen Pazar tekrar büyüyemedi.

Siirt battaniyesi ve ticaretinin tekrar canlandırılması için özel olarak çalışmalar yapılması gerektiğini düşünmekteyim hem ülkemizin ticareti, hem Pazar büyüklüğü açısından Siirt Belediyesi’nin bir çalışma yapılması gerek. Ülkemizin değerlerini yeniden canlandırmak hem ülke ekonomisine hem de esnafımıza değer kazandıracaktır.

Siirt battaniyesi ve ticaretinin canlı olmamasından dolayı şuan battaniye ve diğer süs eşyaları oldukça uygun fiyatta. Kabaca fiyat vermek mümkün.

Her bütçeye göre düzenlenebilen Siirt battaniyeleri ve diğer el dokumaları, dokuma ve tiftik kalitesi bakımından fiyatlandırma aşamalandırılabiliyor.

Birinci kalite, ikinci kalite ve üçüncü kalite ismiyle derecelendirilen el dokumaları, dokuma farkı bakımından farklı fiyatlarla karşımıza çıkabiliyor.

Örneğin; birinci kalite seccadede 800 gram yün kullanılıyorsa dokuma desenlerinden ötürü 30 TL’den başlayarak ile 75 TL’ye kadar çıkabiliyor. Ya da üçüncü kalite seccadede 300 gram yün kullanılıyor ve dokuma desenleri çok çeşitli değilse 15 TL ile 20 TL arası bir fiyat veriliyor.

Siirt battaniyesi ve ticareti açısından ele alacak olursak birinci kalite ve dokuma durumundan pek fazla desen çeşitliliği olan bir battaniye en fazla 200 TL , en az 100 TL’den başlıyor.

 Okuduğunuz üzere Siirt battaniyesi ve ticareti kalite açısından oldukça iyi olsa da ülkemizdeki ticareti oldukça düşük. Fiyatların düşük olması bütçemiz açısından da uygun olabilir, fakat yöre halkının kızları tarafından çeyizine konulan Siirt battaniyeleri ve diğer el dokumaları neden bizim toprağımızdan çıkan bir sanatı bütün ülke kızları çeyizlerinde bulundurmasın?


Yorumlar - Yorum Yaz