SİİRT BATTANİYESİ RESMİ SATIŞ SİTESİ
SİPARİŞ HATTI: 0542 368 50 37
http://www.siirtbattaniyesi.nethttp://www.siirtbattaniyesi.nethttp://www.siirtbattaniyesi.net
http://www.siirtbattaniyesi.net
http://www.siirtbattaniyesi.net
http://www.siirtbattaniyesi.net
Site Haritası

Siirt Battaniyesi Doğal Özellikleri

Siirt Battaniyesi Doğal Özellikleri
Siirt battaniyesi günümüzde doğal olarak üretilen ve insan sağlığına zararlı olmayan bir yapıya sahiptir. Özel olarak üretilir ve üretim esnasında pek çok önemli değerler bulunmaktadır. Tüm bu değerler içerisinde Siirt battaniyesi, günümüze kadar ulaşmış ve 100 yıldan fazla süredir, insanlar tarafından üretilmekte ve kullanılmaktadır. Siirt Battaniyesi doğal özellikleri içerisinde birçok önemli etmeler bulunur. Bu etmenlerin birinde doğallık söz konusu hakimdir. Siirt battaniyesinin doğal özelliklerine bakılacak olunursa,

  • Siirt battaniyesi tiftik keçisinin tüylerinden yapılmaktadır.
  • Tiftik keçilerinin tüyleri yılda 1 ya da 2 kez kırpılanarak toplanmakta ve battaniye yapımı için hazırlanmaktadır.
  • Keçiden keçiye göre yaklaşım 1 ve 2 kilograma kadar tiftik elde edilir. Ardından renkleri tutarlı bir şekilde ayrılır.
  • Siirt battaniyesi aynı zamanda akrep kapan olarakta bilinir.
  • Üretim safhasında temizlenme, yıkanma ve el ile bazı işlemler yapılarak hazır hale getirilmektedir.

Tüm bu unsurlar genel olarak Siirt battaniyesi doğal özelliklerinden bir kaçını oluşturmaktadır. Kaliteli bir şekilde tamamen doğal olarak üretilen ve kurutulma aşamalarından sonra, el ile kirmenle hale getirilerek çeşitli aşamalara sokulmaktadır. Tamamen hammaddesini tiftik keçisinden alan Siirt Battaniyesi özellikle İç Anadolu, Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinde sıklıkla kullanılan bir battaniye türüdür. Keçi tüyünden yapılarak, hem ısınma anlamında hem de akreplerden korunma anlamında özel bir işlevi bulunmaktadır.

Siirt Battaniyesinin Renkleri
Renkler, tiftiklerdeki keçilerden alınan tüylere göre değişebilmektedir. Genel olarak beyaz olsa da kahverengi ağırlıkta da olan renklerde bulunmaktadır. Siirt battaniyesi doğal özelliklerinden bir tanesi de toplanılan tiftik tüylerinin kalitesi ve işlenilebilirliğidir. Aynı zamanda dokuma işlemlerinde battaniyede en iyi şekilde el işçiliği de gerekmektedir.

  • Siirt battaniyelerinde genel olarak renk çeşitlerinde, beyaz, gri, bej ve kahverengi tonları bulunmaktır.
  • Genel olarak üretim yeri Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgesindedir.
  • Siirt battaniyelerinde istenilen desenlere uygun olarakta üretim yapılmaktadır. Aynı zamanda renk imkanları da seçilebilmektedir.
  • Ebatlar her battaniye çeşidinde olduğu gibi ortalama olarak hazırlanır. Bu nedenle tek ve çift kişilik  battaniye olarak üretilmektedir.
  • Aynı zamanda tiftik keçilerinin bakımı ve sağlık durumları da, Siirt battaniyesindeki kaliteyi de etkilemektedir.

Siirt Battaniyesi doğal özelliklerinin her biri, daha iyi ve uzun ömürlü bir kullanımı sağlamaktadır. Hakiki bir Siirt Battaniyesi için tiftik tüylerinden başka birşeyler eklenmeden, battaniyenin de üretilmesi gerekmektedir. Ülkemizde internet aracılığı ve diğer imkanlar sayesinde Tiftik hammaddesi ile üretilen Siirt Battaniyesine olan talep yükselmiş ve siparişlerde artmıştır. Böylece bölge halkı adına geçimlerde katkı payları da yükselmeye başlamıştır. Bu nedenle kaliteli ve doğru Siirt Battaniyesi almak için mutlaka nasıl yapıldığı ve hangi aşamalardan geçtiğine de dikkat edilmesi gerekmektedir.

Siirt battaniyesi doğal özellikleri, tiftik keçileri ile paraleldir. Eğer tüyleri zamanında ve uygun aşamalardan geçirerek toplanır, işlenir ve battaniye üretilirse, böylece uzun ömürlü ve beklentileri karşılayan bir Siirt battaniyesi de ortaya çıkacaktır.


Yorumlar - Yorum Yaz